Většina z nás má profesionální dentální hygienu spojenou zejména s estetikou a bělením zubů, než se zdravím. Zda je tomu opravdu tak, nám poví dentální hygienistka Eva Bejšovcová, která má vlastní praxi na Poliklinice Barrandov.
Jak dlouho se dentální hygieně věnujete?
Dentální hygienu dělám už asi 15 let. Ve své ordinaci jsem pak 5 let.
Co Vás vedlo k vybudování vlastní ordinace?
Dentální hygieně se věnuji již poměrně dlouho a tak vybudování vlastní ordinace bylo jen dalším přirozeným krokem v mé praxi. Navíc se v té době objevila příležitost vhodného prostoru a mě lákala myšlenka postavit se na vlatní nohy.
Co se ukázalo jako největší problém při vytváření vlastní ordinace?
Toho by bylo asi víc. Od problémů s úřady, vyřizováním půjčky až po samotnou realizaci ordinace. Jednoznačně nejnáročnější bylo zkoordinovat vše s péčí o rodinu. Dětem v té době bylo 1rok a 5let.
Lidé mají často názor, že pro zdravé zuby stačí pravidelné prohlídky u zubního lékaře. Proč je dobré chodit pravidelně i na dentální hygienu?
Pravidelné návštěvy u lékaře v žádném případě nestačí. Není v silách lékaře nainstruovat pacienta v rámci prevence správnou technikou čištění, odstranit zubní kámen a provést další úkony, které dentální hygiena obsahuje.
Jak tedy probíhá dentální hygiena u Vás?
Při první návštěvě je nejprve potřeba zhodnotit situaci v ústech pacienta. Ukáži správou techniku čištění zubů, doporučím vhodné kartáčky, odstraním zubní kámen a ošetřím dásně. Každého trápí trochu jiný problém a proto i přístup k jednotlivým pacientům je zcela individuální. Podle stavu ústní dutiny si domluvíme kontrolu na dočištění a pískování - Air-Flow. Nesmíme také zapomínat na kontroly tzv.recally. Ideálně je vhodné dentální hygienu absolvovat jednou za 6 měsíců. Vše ale záleží na stavu ústní dutiny, někdo mě potřebuje každé tři měsíce, jinému stačí ošetření jednou za rok.
A kdy by se tedy mělo s dentální hygienou ideálně začít? Je vhodná například už pro školáky? A umějí si vůbec děti dobře čistit zuby?
Dentální hygiena by měla v podstatě začít tehdy, když se u dítěte objeví první zoubek. Děti většinou na čištění zubů moc šikovné nejsou a tak je pomoc rodičů klíčová při dodržení správné péče o ústní dutinu. Rodiče by měli zuby dětem dočišťovat do cca 10 - 12let. Na dentální hygienu mohou děti přijít již klidně v 7-8 letech, ale je-li třeba, zvládají i mladší děti.
Někdo trpí na kazivost zubů více, i když se o ně dobře stará. Čím to podle Vás je?
Záleží na ústním prostředí a na mikroflóře. Ale je důležité si uvědomit, že když se o zuby dobře staráte a nezůstává nikde na zubech povlak, nic se v puse nekazí. Také samozřejmě záleží na stravování, které ovlivňuje celkově organismus a tím pádem i ústní dutinu. Když je organismus nemocný, ústní prostředí je kyselejší a bakteriím se tam daří mnohem lépe.
Mohou si u Vás vylepšit chrup i kuřáci? Jdou žluté zuby opravdu vyčistit doběla?
Pokud má někdo na zubech tzv.pigmentace od kouření, kávy, čajů nebo vína na povrchu zubů, je možné na tento problém použít techniku air-flow (pískování). Je-li stav zubů takový, že air-flow selhává je možné ošetřit zuby "chemicky".
Stejně jako je dobrý či špatný zubař, je jistě dobrý či špatný dentální hygienista. Jak poznat toho dobrého?
Určitě existují dobří i horší hygienisté, ale to mi nepřísluší hodnotit. Je důležité uvědomit si, že hlavně záleží na přístupu a vzájemných sympatiích hygienisty a pacienta. Dentální hygienista vstupuje pacientovi do jeho intimní zóny a to někomu nemusí být příjemné.
Mají podle vás Češi pěkné zuby? A Radotínští?
Češi, kteří se o sebe starají, tak zuby pěkné mají. Ke mě se dostávají ti, kteří se starat chtějí. A Radotínští? Ti, kteří prošli dentální hygienou se většinou starají moc pěkně, takže ano, mají pěkné zuby.
Chcete se objednat k dentální hygienistce Evě Bejšovcové? Kontakt najdete v našem Adresáři zde.