Základní umělecká škola v Radotíně vychovává mladé muzikanty již od roku 1955. Kolik talentů školou prošlo, jaký mají děti vztah k hudbě a o jaké nástroje je v současné době největší zájem, to nám prozradil ředitel školy Pavel Motlík.
Vzpomínám na ně docela rád. Byl jsem čerstvý absolvent konzervatoře , ve zdejší škole tehdy působila řada vynikajících učitelů a pokud měl člověk oči i uši otevřené, mohl se toho od nich spoustu naučit. Panovala zde tvůrčí atmosféra, starší kolegové byli velmi vstřícní, ale zároveň dokázali být velmi kritičtí. Škola byla svou velikostí malá, pracovalo se ve velmi neuspokojivých podmínkách, ale pracovalo se s obrovským nasazením, elánem a kdo uměl a chtěl naslouchat, byl velmi obohacen.
S tím talentem je to trochu ošidné, on sám o sobě nestačí a ve většině případech to bývá tak, že když je talent, chybí píle a zase obráceně. Měl jsem možnost pracovat se žáky, kteří měli obojí, ale nakonec dali přednost úplně jiné profesi. Pokud vím, tak jen jeden jediný se hudbou živí a uživí. Pokud ale vezmu školu jako celek, tak se dá říci, že vychovala celou řadu muzikantů, tanečníků i výtvarníků, kteří se po absolvování středních a vysokých škol stali výkonnými umělci a pedagogy na všech stupních škol a několik jich pracuje i v naší škole.
Jak se za tu dobu, co učíte, změnil podle vás přístup žáků k hudbě?
Já si myslím, že jejich přístup se nijak výrazně nezměnil, jen v dnešní době mají daleko víc možností a různých lákadel a to se týká nejen hudby, ale i ostatních oborů, které na naší škole máme. Ono hodně záleží na přístupu rodičů. Mnozí z nich si neuvědomují, že když „dopřejí“ svým dětem každý den jeden až dva kroužky, že to ty děti nemůžou zvládnout, mají-li se na ně doma připravovat. Možná to je jen můj pocit, ale zdá se mi, že děti k nám chodí víc unavené, než tomu bylo v dobách minulých.
To je velmi individuální, protože každé dítě je jiné. Já pokládám za podstatné, aby se děti už od přípravky naučily pravidelnosti, tedy že by se mělo cvičit každý den a není už tak důležité, jestli cvičím 30 minut, nebo hodinu. Důležitější je to, co se za tu dobu naučím. Děti by se měly už od malička naučit cvičit a ne jen přehrávat zadanou látku. Tady pokládám za klíčovou právě spolupráci školy s rodiči a přítomnost rodičů na hodinách dítěte.
ZUŠ Radotím pořádá ročně desítky koncertů. Na co byste pozval milovníky hudby do konce června?
Rád bych pozval milovníky nejen hudby na několik akcí, které do konce školního roku máme. Jsou to jednak 3 absolventské koncerty (16.5. a 1.6. v sále KS U Koruny – od 18.00, 29.5. od 17.00 v Libeňském zámečku), dále by Vás mohlo zajímat vystoupení tanečního oboru, které je 23.5. od 18.30 v KS U Koruny, milovníky varhan bych rád pozval na koncert žáků varhanního oddělení, který bude 7.6. od 19.00 v kostele U Klimenta v Klimentské ulici, 30.5. pořádáme v rámci celorepublikového projektu ZUŠ OPEN den otevřených dveří, kde se představí všechny čtyři vyučované obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Koncertní sezonu zakončíme 20.6. od 18.00 v sále KS U Koruny. To byl jen výčet některých koncertů. Veškeré naše veřejné akce můžete najít na našich stránkách www.zusradotin.cz a já Vás na ně srdečně zvu.