Svilušky v Radotíně útočí. Napadají kočky, psy i lidi

Je to komár, blecha nebo snad nějaká kožní infekce? Takto se ptají ti, co se poprvé setkali s řáděním sametek podzimních či lidově řečeno svilušek. Tito malí roztoči o velikosti zhruba půl milimetru se vyskytují na prosluněných zahradách s ovocnými stromy a koncem léta jejich larvy cizopasí na živých organismech. Napadají kočky, psy i lidi. I v Radotíně!

Svilušky v Radotíně útočí. Napadají kočky, psy i lidi

Sametka podzimní je roztoč, blízký příbuzný klíšťat, který se vyskytuje zejména ve vlhčím prostředí, a to hlavně na nízkých keřích a trávě, ale najdeme ji i v trávníku, např. na golfovém hřišti, v parku, nebo doma na zahradě. Je proto velmi snadné nachytat sametky na svoje tělo, např. při sběru lesních plodů, při odpočinku v trávě nebo při práci na zahradě. Místem, kde se sametkám velmi dobře daří, je i Radotín.

Dospělí jedinci dosahují délky do 0,5 mm, mají 8 nohou a mohou mít zabarvení červené, černé, hnědé nebo světle zelené. Samička naklade vajíčka a larva, aby mohla přežít, parazituje na živých tvorech. Přichytí se na kůži zvířat nebo lidí svými příústními končetinami a pokožku nařízne. Do této ranky vypustí své jedovaté výměšky, které naštěpí tkáň hostitele a touto směsí živí. Napadená tkáň vyvolá zánět, který se projeví jako červená skvrnka, která úporně svědí.

Lidé si tak často kousance rozškrábou tak, že musí vyhledat lékaře. "Je pak nutné ošetřit ránu například peroxidem. Bohužel, spolehlivá ochrana neexistuje, doporučujeme před vstupem na zahradu postříkat nohy například Difusilem H či jiným podobným přípravkem a po návratu domu hodně teplou sprchu," říká MUDr. Hana Malá.

Některé lékárny v regionech, kde se sametka vyskytuje, připravují speciální roztoky či masti. Také radotínské lékárny nabízejí speciální sirný roztok, který vám na počkání namíchají. Jeho cena se pohybuje kolem 150 korun.

Specialisté na chemické postřiky doporučují ošetřit zahradu, zejména trávník a ovocné stromy, chemickou cestou, Mezi přípravky patří například Omite, Talstar, Ortus. Z přípravků na přírodní bázi pak lze zvolit Biool či Neudosan. Jsou šetrné vůči životnímu prostředí a nemají žádnou ochrannou lhůtu. Nejsou ale tolik účinné.

Nepomáhají ani moc repelenty, někteří lidé se zkouší například potírat Alpou či levandulovou vodou, jiní pojídají droždí či Pangamin, který údajně sametkám nevoní. Spolehlivě na tyto nepříjemné roztoče působí počasí - nesnáší zimu, takže první přízemní mrazíky je buď zahubí anebo přinutí zalézt hlouběji pod zem. Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/sametky-utoci-kdyz-se-vam-parazit-zavrta-do-kuze

 

Váš komentář

Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit